Przygotowanie do matury z języka angielskiego

Znaczenie języka angielskiego we współczesnym świecie porównywane jest do roli, jaką w średniowieczu odgrywała łacina. Dzięki niemu można porozumieć z mieszkańcami wielu, nawet bardzo odległych regionów świata. Nie mówiąc już o tym, że znajomość angielskiego traktowana jest w wielu branżach jako umiejętność podstawowa, można nawet powiedzieć oczywista. Nie powinno zatem dziwić, że nauka tego właśnie języka stanowi priorytet dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz osób odpowiedzialnych za opracowywanie programu nauczania począwszy od szkoły podstawowej aż po studia wyższe. Jednym z kluczowych sprawdzianów umiejętności językowych większości młodych Polaków jest matura.

 

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości

Większość polskich maturzystów na egzaminie dojrzałości jako obcy język wybiera angielski. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niemal każdy uczeń w kraju w ciągu całego procesu edukacji ma przynajmniej przez kilka lat styczność z tym właśnie językiem. Poza tym stosunkowo łatwo się z nich osłuchać, ponieważ wiele piosenek, filmów, seriali czy programów w oryginalnej wersji występuje w języku angielskim. A umieszczanie opisów w tym języku na większości produktów daje okazję do poznawania słownictwa na co dzień. Jednak taki zwykły kontakt z językiem nie wystarczy, żeby pozytywnie zdać maturę. Do tego potrzeba wiele lat nauki, a często również i korepetycji. Pomagają w tym również między innymi profesjonalne podręczniki, takie jak chociażby Matura Focus. Wielu nauczycieli wybiera je, ponieważ cenią sobie wszechstronne spojrzenie autorów na rozwój różnych umiejętności językowych. Aby zdać maturę, ale przede wszystkim swobodnie komunikować się w języku angielskim człowiek musi:

  • rozumieć obcą mowę,
  • umieć samodzielnie się wypowiedzieć w języku obcym,
  • znać słownictwo i pisownię.

 

Matura to nie wszystko

Do nauki języka warto podejść jak do procesu, który często trwa nawet całe życie. Oczywiście zdanie egzaminu dojrzałości z High Note 4 to dla wielu szczyt edukacyjnych marzeń. Niemniej jednak nie należy na tym poprzestawać. Naukę opłaca się kontynuować w różnych formach. Dzięki temu zyska się lepsze perspektywy zawodowe, ale też będzie można swobodnie podróżować po świecie. A podręczniki czy repetytoria, wykorzystywane jeszcze w szkole średniej, wiele osób decyduje się zachować. Gdy w pamięci zabraknie jakiegoś słowa lub będzie się miało wątpliwości odnośnie gramatyki, wystarczy zajrzeć do takiej książki. I przypomnieć sobie to, co już się przecież wie. Znajomość języka obcego, przede wszystkim angielskiego, to we współczesnym świecie podstawa. Uczą się go już nawet kilkuletnie dzieci.