Jak wybrac dobre podręczniki do nauki angielskiego

Zarówno nauczyciel języka, jak i sam uczeń, często zastanawiają się jak wybrać dobre podręczniki do nauki języka angielskiego. Współcześnie na rynku oferowanych jest tyle przeróżnych książek, że bez odpowiedniego przygotowania, można bardzo łatwo popełnić błąd. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Ucz się angielskiego od native speakerów

To najważniejszy punkt: podręczniki do nauki języka powinny być stworzone przez rodowitych użytkowników języka. Anglicy będą wiedzieć, jak najlepiej wytłumaczyć gramatykę i przedstawić tradycje swojego kraju. Język angielski zmienia się na tyle szybko, że większość polskich nauczycieli nie jest w stanie za tym nadążyć – a przecież zawsze warto mieć bieżącą wiedzę i posługiwać się słownictwem, które nie jest przestarzałe. Tak, żeby kiedy będziemy w kraju anglojęzycznym nie wywoływać uśmiechu pod nosem i zaskoczenia, że ktoś jeszcze używa takich słów.

Kupuj nie sam podręcznik, ale cały zestaw

Najlepszą metodą na szybkie przyswojenie języka jest wykorzystywanie wszystkich dostępnych źródeł. Jeśli podchodzisz do tego przedsięwzięcia poważnie, warto żebyś zaopatrzył się w niezbędny zestaw, nie tylko w sam podręcznik. Jakie elementy powinien zawierać porządny zestaw do nauki języka?

  • Podręczniki, w których znajdą się wyjaśnienia gramatyczne, teksty, itd.
  • Zeszyt ćwiczeń, w którym można będzie przećwiczyć każdy z rozdziałów z książki.
  • Książka dla nauczyciela lub po prostu klucz odpowiedzi, żeby można było sprawdzić swoje błędy, jeśli uczymy się samodzielnie.
  • Płyty CD z wypowiedziami rodowitych użytkowników języka.
  • Testy, dzięki którym sprawdzimy swoją wiedzę.

Oprócz tego, warto zaopatrzyć się także w słowniki języka angielskiego i dodatkowe tablice gramatyczne.

Zwróć uwagę, dla kogo przeznaczony jest podręcznik

Podręczniki do nauki języka angielskiego najczęściej mają określoną konkretną grupę odbiorców. Ważne jest, żeby wybierać tylko te książki, które pasują do naszej kategorii wiekowej. Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiedź jest prosta: podręczniki dla dzieci w wieku szkolnym i dla dorosłych osób to zupełnie różne rzeczy. Ludzie, w zależności od wieku, w którym są, całkiem inaczej odbierają informacje ze świata.

 

 

Przykładowo, podręczniki dla dzieci zawierają w sobie dużo piosenek, wierszyków i zabaw, dzięki którym są w stanie szybciej przyswoić wiedzę. To taki rodzaj nauki przez zabawę, bo jak wiadomo – młodsi chętniej uczą się rzeczy, które ich interesują. W podręcznikach dla dorosłych stosuje się zupełnie inne metody nauczania.

 

Częstym błędem jest także kierowanie się poziomem znajomości języka, który przedstawiony jest na książce. Jeśli korzystamy tylko z jednego wydawnictwa, może być to pomocne – po prostu wraz z rozwojem swoich zdolności językowych, sięgamy po następną część książki. Jednak jeśli decydujemy się na podręczniki różnych wydawnictw, warto mieć na uwadze, że np. poziom B1 będzie dla autorów znaczył zupełnie co innego.